Designed by Solominphoto - Freepik.com

Z perspektywy dwóch kółek, czyli Costa Blanca na rowerze – propozycja dla aktywnych, zwiedzanie, trasy, przydatne informacje.

Rozpędzasz się do granic swoich możliwości, ścigasz i pokonujesz kolejne wyzwania – czy tak wygląda Twoja codzienność? Dopełnij to promieniami słońca i ciepłym wiatrem we włosach a ściganie i pokonywanie ”siebie” nabierze zdecydowanie innego wymiaru. Nie w biurowcu, nie zza szyby samochodu, a w otoczeniu natury i pięknych widoków. Rozsmakuj się w wolności, do której potrzebne Ci są tylko dwa kółka. Hormony szczęścia, które w czasie rowerowej jazdy wyprodukuje Twój organizm, zmniejszą zmęczenie, rozluźnią i skutecznie Cię zrelaksują. Rozładujesz stres i napięcie, a Twoje myśli odpoczną by złapać dystans do codziennych problemów. A jeśli Twoją maksymą życiową jest hasło, że najprościej byłoby „z górki”, również znajdziemy coś dla Ciebie.

Designed by Solominphoto - Freepik.com
Designed by Solominphoto – Freepik.com

Fantastyczny klimat Hiszpanii sprzyja podróżowaniu na rowerze. Lipiec i sierpień to miesiące największych upałów, Costa Blanca jest w tym okresie najgorętsza. W pozostałych miesiącach roku przeważająca ilość dni słonecznych i umiarkowana temperatura tworzą idealne warunki dla cyklistów. Region Alicante został zaliczony przez Światową Organizacja Zdrowia do jednego z najbardziej wyrównanych pod względem temperatury na świecie, stąd modne stało się bywanie tu zimą.

Szykujemy narty? Ależ skąd! Szykujemy rower! Jeżeli masz swój sprzęt, zabierz go ze sobą, wcześniej jednak zasięgnij informacji, czy rower podlega dodatkowej opłacie czy jest w cenie biletu lotniczego. Innym rozwiązaniem będzie wypożyczenie roweru na miejscu w jednej z lokalnych wypożyczalni. Ceny są różne w zależności od rodzaju roweru – średnio kilkanaście euro za dobę. Poniżej kilka wypożyczalni z regionu – już teraz zapoznaj się z ich ofertą:

http://www.solybike.com/

http://www.marcopolo-exp.es/es/

http://www.ciclocostablanca.com/en/meta-bike-cafe/

Designed by Solominphoto - Freepik.com
Designed by Solominphoto – Freepik.com

Costa Blanca to niebywale malowniczy i czysty ekologicznie region, to całoroczny raj dla miłośników rowerowych eskapad. Widoki zapierają dech w piersiach – górskie grzbiety i skalne wąwozy, między nimi sady pomarańczowe, uprawy brzoskwiń i czereśni, co chwilę ustępujące miejsca gajom oliwnym – to wszystko połączone wysoko rozwiniętą infrastrukturą rowerową, utrzymaną w znakomitej kondycji.

Miasteczko Abdet jest punktem wypadowym dla miłośników dwukołowego szaleństwa. Jeżeli masz ochotę poczuć hiszpański klimat i spróbować prawdziwej hiszpańskiej kuchni to koniecznie skorzystaj z zakwaterowania w tzw. casas rurales (swojskie pokoje lub domki). Zostaniesz niezwykle miło ugoszczony, a w cenie noclegu otrzymasz śniadanie… Zajrzyj tutaj: Escapada Rural

Przez miasteczko Abdet przebiega czterdziestokilometrowa trasa stanowiąca wyzwanie dla najbardziej doświadczonych – Seralla Grand Traverse. Doliny, lasy dające ukojenie od słońca, a cała trasa z widokami na morskie wybrzeże regionu Costa Blanca. Dla najwytrwalszych kolarzy, trasa Finestrat Circuit, ponad czterdziestokilometrowy szlak ze stromymi podjazdami na szczyty do 2000 m n.p.m. Tutaj zdecydowanie popracujesz nad siłą i wytrzymałością, a krajobrazy będą uwieńczeniem Twojego wysiłku. Do tras o średnim stopniu trudności można zakwalifikować Obria Solaro, podobnie jak rozciągający się wzdłuż całego wybrzeża, szlak rowerowy prowadzący z Punta Prima przez Los Altos, Playa Flamenca do Pilar d‘la Horadada. Jest to jedna z najczęściej wybieranych tras.

Designed by Photoduet - Freepik.com
Designed by Photoduet – Freepik.com

Na Costa Blanca atrakcją będą średniowieczne wioski i wspaniałe krajobrazy masywu Marina Alta i Marina Baja, solidne podjazdy, gdzie animuszu dodają setki kolarzy codziennie wyruszających na tę wymagającą trasę. Trasa może poprowadzić do przylądka Cap Negret, gdzie z prawie dwustumetrowego klifu rozciąga się zjawiskowa panorama całego wybrzeża, a w pogodne dni możemy ujrzeć brzegi Ibizy i Majorki.

Wyjątkowa jest dolina Vall del Pop, „raj pomiędzy górami” – jak określił to miejsce mieszkający tutaj Gabriel Miró. Tu, między gajami morelowymi, co kilka kilometrów napotkasz na niewielkie miasteczka, których mieszkańcy utrzymują się z produkcji wina, kiełbas i słodkości. Wysiłek, pot i adrenalina, zmęczone nogi cyklingowego entuzjasty powinny również zatrzymać się na chwilę, a to idealne miejsce by zejść z roweru i zregenerować zmęczone ciało.

Designed by Freestockcenter - Freepik.com
Designed by Freestockcenter – Freepik.com

Chcesz zobaczyć zadziwiający kontrast – atrakcją będzie podjazd na przylądek Escaletta, z którego rozciągają się panoramy klifowych dzikich wybrzeży rezerwatu, a z drugiej strony, panorama Benidormu, zwanego Manhattanem Hiszpanii – zderzenie natury z przepychem kurortu.

Setki kilometrów świetnie przygotowanych tras rowerowych dla amatorów i profesjonalistów, kolarstwo szosowe i górskie dla najbardziej wymagających, trening ciała i umysłu w jednym – Costa Blanca urzeka różnorodnością krajobrazu oraz licznymi miejscami o znaczeniu kulturowym, które stają się dostępne dla każdego użytkownika dwóch kółek. Tylko od Ciebie zależy, jaką „drogę” wybierzesz i czy będzie tą, która już na zawsze pozostanie w Twojej pamięci.