Przydatne informacje o Słupsku

Słupsk to małe miasteczko w północnej Polsce, w województwie pomorskim. Położone jest na wybrzeżu Słowińskim, na równinie Słupskiej – w mezoregionie wybrzeża Koszalińskiego. Wschodnia część miasta jest połączona z Wyżyną Damnicką. Samo Słupsk leży nad małą rzeką Słupią i rozciąga się z dwóch stron jej brzegów. Zgodnie z obecną umową z 13 lipca 2003 r. Miasto Słupsk wraz z niewielkim bałtyckim Ustkiem tworzą jedną całość – Dvuhrad. Miasto ma status miasta powiatowego, wokół niego znajduje się powiat słupski. Dzielnice mieszkaniowe miasta Słupska to: Centrum, Westerplatte, Richevo, Nadrichye (słynny obszar nad rzeką), Zatorje, Stare Miasto. Słupsk jest uważany za raczej ważny ośrodek gospodarczy, naukowy, kulturalny i turystyczny położony w środkowej części Pomorza. Populacja tego miasta to ponad 95 tysięcy osób. Zajmuje powierzchnię około 43 km2 (obejmuje to również grunty orne o łącznej powierzchni ponad 17 km2 i około 5 km2 gruntów leśnych). Nazwa miasta Słupsk pochodzi od nazwy rzeki. Etymologicznie kojarzy się z polskim słowem „slup” (skrót od bieguna), które może wskazywać na połączenie z wieżą lub elementami budowli obronnych zbudowanych na brzegu rzeki. Inna wersja mówi, że domy z dużymi budynkami gospodarczymi zostały zbudowane na słupach (co w języku polskim nazywa się „dziwkami”).

Słupsk tonie w zieleni. Niemal na każdej ulicy rosną duże drzewa i krzewy. To miasto wygląda bardzo pięknie wczesną wiosną i jesienią. W centrum Słupska zachwyci Cię zegar kwiatowy – ogromna tarcza zegarowa, ułożona z kwiatów z wskazówkami godzin pracy. Niedaleko tego miejsca znajduje się przytulny ogród publiczny z datą kwiatów; co roku układany jest w nowy sposób. Ale w razie potrzeby można zamówić kwiaty Słupsk.

 Dla niektórych podróżników Słupsk jest to tylko niewielki przystanek w drodze, jednak warto zostać dłużej. Wybierz się na spacer wzdłuż starożytnych murów miejskich, zobacz wspaniały ratusz, zakrzywioną wieżę lokalnego kościoła i największą na świecie kolekcję dzieł Polaka Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Jedną z pierwszych instytucji kulturalnych, które pojawiły się w Słupsku, która wciąż była pod kontrolą biura komendanta sowieckiego, był popularny, półprofesjonalny Teatr Polski, powstały latem 1945 roku. Od ponad 65 lat w Słupsku działa Teatr Lalek „Tęcza” (Tecza), który jest laureatem wielu nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach teatralnych. On sam często pełni rolę organizatora takich festiwali. Amatorski teatr Rondo, który ma już ponad 35 lat, cieszy się tak samo dużym uznaniem w kraju i Europie, ponieważ dzięki innowacyjnym produkcjom na wolnym powietrzu Rondo Theatre kiedyś porównywano ze słynnym The Bread and Puppet Theatre z Nowego Jorku. Teatr Rondo organizuje również ważne wydarzenia teatralne o charakterze kameralnym, takie jak: konkurs interpretacyjny „Twórczość witalizacji dla każdego i dla wszystkich” oraz „Urodziny lub imieniny Staśka (witacja)”. W ciągu kilku lat Towarzystwo Kultury Teatralnej zleciło Teatrowi Rondo rolę organizatora najważniejszego spektaklu wszystkich zwycięzców republikańskiego konkursu na czytanie sztuki.

Przeczytaj o floraqueen opinie dostarczania kwiatów.